Służba Liturgiczna Ołtarza

Liturgiczna Służba Ołtarza to ministranci i lektorzy. Głównym jej zadaniem jest ministrare  tzn. w tłumaczeniu z języka łacińskiego: służyć, posługiwać, pomagać.

Wyrażamy to w posłudze podczas Mszy świętych, jak i w czasie innych ważnych nabożeństw liturgicznych. Ponadto jesteśmy zobowiązani, by przynajmniej dwa razy  w tygodniu podczas dni powszednich pełnić służbę i być pomocą dla kapłana sprawującego Eucharystię.

Nasza wspólnota liczy 25-ciu lektorów i 23 ministrantów.

Podejmowane przez ministrantów i lektorów dyżury w tygodniu mają na celu przede wszystkim pogłębienie relacji z Bogiem, a także są wyrazem odpowiedzialności i troski o liturgię Mszy świętej. W zależności od potrzeb i poszczególnych wydarzeń Roku Liturgicznego Służba Liturgiczna Ołtarza włącza się czynnie i chętnie w różne prace, np. przygotowanie dekoracji świątecznych w kościele, udział w przedstawieniach teatralnych.

Dla dobrego działania wspólnoty, co tydzień we środy, odbywają się spotkania, tzw. zbiórki ministranckie. Zbieramy się w  kościele, gdzie ćwiczymy postawy, czynności liturgiczne.

Innym razem w salce, w której omawiamy ważne sprawy związane ze zbliżającymi się wydarzeniami, ustalamy strategię działania, czy też rozmawiamy o Bogu i naszej wierze poprzez zabawę, słuchanie, pisanie, czytanie Pisma Świętego. Posiadamy bilard i piłkarzyki, gdzie możemy przedłużyć nasze cotygodniowe spotkania. Oprócz spotkań formacyjnych, rozwijamy własne uzdolnienia sportowe: spotykamy się na sali gimnastycznej, gdzie gramy w piłkę nożną, wyjeżdżamy na wycieczki i pielgrzymki.

W czasie wiosenno-letnim spotykamy się na boisku parafialnym, na którym po zakończonych meczach w piłkę nożną i siatkową, możemy spędzić czas przy ognisku.